Проди ќе ја посети Албанија | Вести | DW | 10.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Проди ќе ја посети Албанија

*

Италијанскиот премиер Романо Проди ќе ја посети Албанија на 3. декември. Главна цел на посетата е најавата на албанскиот премиер Сали Бериша за отворање нуклеарна централа во Драч. Идејата е Албанија да излезе на овој начин од енергетскиот колапс и дури да стане снабдувач на соседните земји. Опозицијата ја критикуваше идејата на Бериша како нереална.