Прогласени победниците на 19-от охридски пливачки маратон | Теми | DW | 19.06.2005
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми

Прогласени победниците на 19-от охридски пливачки маратон

Охридско езеро

Охридско езеро

Французинот Жил Ронд победи на 19-от по ред пливачки маратон во Охрид во машка , а холанѓанката Едит Ван Дајк беше најбрза меѓу во женска конкуренција.

Победникот Ронд беше за еден удар на раката од второпласираниот , Бугаринот Петар Стојчев, кој исто така важеше за фаворит. Двајцата поливачи десетина километри пред целта водеа изедначена трка и победникот беше решен во самиот финиш.

Од македонските пливачи, најдобро пласиран - вкупно десетти и седми во машка конкуренција, беше Јане Карајованов.

На победниците, покровителот на маратонот, македонскиот претседател Бранко Црвенковски, им врачи ловорови венци.

На маратонот учествуваа 18 пливачи од различни земји од светот.