1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
Министерство за внатрешни работи на МакедонијаФотографија: Petar Stojanovski

Пријава за поттикнување на дискриминација против „Контра геј-парада“

АМ/макфакс
22 јуни 2013

Хелсиншкиот комитет и Коалицијата за сексуални и здравствени права на маргинализираните заедници поднеле пријава до МВР за поттикнување на дискриминација и насилство, против организаторите на „Контра геј-парада“.

https://p.dw.com/p/18uSD

Пријавата до македонското Министерство за внатрешни работи е поднесена против непознати лица.

„Очекуваме од МВР да ги преземе сите неопходни мерки за заштита од насилство, дискриминација и ширење омраза врз основа на сексуална ориентација и родов идентитет, и да овозможи мирно и непречено одвивање на планираните активности во ’Неделата на гордоста’“, соопштуваат од Коалицијата.

Тие ја повикуваат и Македонската православна црква да се огради од овој настан и да ја спречи злоупотребата на верските храмови за активности кои вклучуваат ширење на омраза и нетолеранција.

На социјалните мрежи се појави информација дека во сабота ќе се одржи „Контра геј-парада“ од пред Соборниот храм во Скопје, која ќе продолжи „кон Собранието, а потоа кон плоштадот Македонија“.

Коалицијата реагира дека е организирано одржување на некаква геј-парада, туку дека започнува „Неделата на гордоста“, во чии рамки ќе бидат одржани повеќе настани, но ниту еден од нив не предвидува јавен марш.

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Секоја година на 9-ти декември се одбележува Меѓународниот ден за борба против корупцијата

Ден за преиспитување: Поглед врз корупцијата

Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница