Приштина на Белград ќе му предложи „договор за пријателство“ | Вести | DW | 27.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Приштина на Белград ќе му предложи „договор за пријателство“

*

Лидерите на косовските Албанци во текот на новите преговори со Белград за статусот на Косово ќе предложат „договор за пријателство“ со Србија, пишуваат косовските медиуми. Според истиот извор, ова ќе има цел Косово и Србија да се договори периодот по решавањето на статусот, а во него се вклучени и прашања за економската и политичката соработка, објавија денеска косовските медиуми. За 30 август во Виена се закажани нови одвоено средби на меѓународната посредничка Тројка со делегациите на Белград и Приштина.