Принцот Чарлс ќе се жени со долгогодишната партнерка | Теми на денот | DW | 10.02.2005
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми на денот

Принцот Чарлс ќе се жени со долгогодишната партнерка

Британскиот престолонаследник и Камила Паркер Боулс ќе ја озаконат долгогодишната љубов најверојатно на 6 април годинава

Чарлс и Камила

Чарлс и Камила

Сега е и официјално: принцот Чарлс ќе ја земе како втора сопруга долгогодишната животна придружничка Камила Паркер Боулс која ќе ја добие титулата војводка од Корнвал. Според извештаите свадбата ќе се одржи на 6 април во замокот Виндзор. Повеќе од неверојано е дека Камила еден ден ќе биде крунисана на неговата страна како кралица, соопшти и бирото на британскиот престолонаследник. Конечно, таа е разведена и е од католичка вера. Новинарот на ББЦ Николас Вичел, експерт за кралското семејство:

“Ако го направат тоа, треба да се очекува доста негативна реакција. Алтернатива би била госпоѓа Паркер Боулс да добие поскромна титула – војводка од Корнвол би бил еден од предлозите. Таа ќе биде сопруга на кралот, но никогаш и кралица“.

Еротската врска меѓу овие двајца е историски оптоварена: прабабата на Камила му била љубовница на пра-прадедото на Чарлс. Инаку, нивната врска се прекинала кога Чарлс бил моранирички офицер, а Камила се омажила за официрот Ендрју Паркер Боулс, но тој брак бил неуспешен. Нивното пријателство сепак опстоило и во времето кога Чарлс ја запозна идната сопруга Дијана. Принцезата подоцна за неуспехот на нејзиниот брак ја обвини Камила:

“Во овој брак бевме тројца, што беше тешко“.

По сообраќајната несреќа на принцезата во Париз 1977, Принцот и неговата пријателка долго беа во заднината, а од 1999 почнаа повеќе да се појавуваат во јавноста. Камила при една манифестација на која присуствуваа заедно, дури излезе и пред камерите, па Британците за првпат можеа да го слушнат нејзиниот глас:

“Верувам, дами и господа....“.

Скришното егзистирање за 58-годишната сега заврши. Во долгата врска со Чарлс, Кмаила му остана лојална на Принцот, како и тој неа. По повеќе од три децении, конечно ќе биде негова сопруга.

Реклама