Признание за Македонија и нејзината дипломатија | Македонија | DW | 04.03.2008
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Признание за Македонија и нејзината дипломатија

Македонскиот дипломат во НАТО, Нано Ружин, го доби признанието - амбасадор на годината во алијансата. Одлуката доаѓа во пресрет на решавањето – дали Македонија да се покани или не за влез во НАТО.

default

Нано Ружин

На помпезната свеченост во средновековната палата “Егмон“, која порано му припаѓала на белгискиот крал, синоќа доминираше Македонија. Настанот беше симболика на солидарноста со Република Македонија и нејзините напори да добие покана за влез во алијансата, вели за Дојче Веле, Нано Ружин.

Реклама