Придвижување и во атомскиот спор со Иран | Вести | DW | 05.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Придвижување и во атомскиот спор со Иран

Ослободувањето на британските војници од страна на Иран внесе динамика и во конфликтот околу атомската програма на таа земја. Претставникот на ЕУ за надворешна политика Хавиер Солана во разговор со главниот ирански преговарач Али Лариџани ги сондира шансите за нови преговори. Претходно германскиот министер за надворешни работи Франк-Валтер Штајнмаер, како претседавач со Советот на Унијата, изрази надеж дека ќе дојде до приближување на ставовите.