Претставен новиот план резолуција за Косово | Вести | DW | 14.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Претставен новиот план резолуција за Косово

*

САД побараа од Русија да се откаже од вето при престојното гласање за новата резолуција за Косово. Советот за безбедност на ОН во поинаков случај не би можело да игра никаква улога во конфликтот во покраината, појасни американскиот амбасадор Залмај Калилзад.

Во текстот на резолуцијата е изоставен пасусот, кој предвидуваше автоматска независност на Косово, доколу Србите и Албанците не склучат спогодба во рок од 120 дена. Од Њујорк се вели и дека Русија стрикно не го одбила предлогот. – Владата во Москва опстојува на тоа, можна независност на Косово да не се прогласи без согласност на Србија.

Новиот текст на резолуцијата синоќа им беше претставен на членките на Советот за безбедност на ОН.