Претседателски избори во Пакистан на 6 октомври | Вести | DW | 20.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Претседателски избори во Пакистан на 6 октомври

*

За две недели во Пакистан се бира нов претседател. Изборната комисија во Исламабад објави изборен термин за 6 октомври. Актуелниот претседал Первез Мушарав ќе побара потврда на неговиот мандат за наредни пет години пред парламентот во Исламабад. Со оглед на моменталниот состав на пратеници, Мушараф би требало да добие мнозинство гласови. Во случај на негов реизбор Мушарав пред неколку денови најави дека ќе поднесе оставка на функцијата шеф на војската.