Претседателски избори во Нигерија | Вести | DW | 21.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Претседателски избори во Нигерија

Граѓаните на Нигерија денеска избираат нов претседател. Повеќе од 60 милиони граѓани со право на глас треба да изберат наследник на актуелниот шеф на државата Олесегун Обасанџо. Како фаворити за победа важат гувернерот Умару Јарадуа кој има подршка од Обасанџо и опозицискиот политичар Мумамаду Бахари.

Денеска ќе се гласа и за новиот состав на парламентот на Нигерија.