Претседателски избори во Либан | Вести | DW | 21.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Претседателски избори во Либан

*

Претседателските избори во Либан повторно се одложени. Седницата на парламентот планирана за вторник, на која пратениците требаше да изберат нов претседател, нема да се одржи, се јавува во Бејрут. На тој начин на про-сириските и анти-сириските сили во Либан им се дава повеќе време да се договорат за заеднички кандидат. Функцијата на досегашниот претседател Емил Лахуд, близок сојузник на Сирија, завршува на 23 ноември.