Претседателот Саркози денеска во посета на Либија | Вести | DW | 25.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Претседателот Саркози денеска во посета на Либија

*

ЕУ и вети на Либија сеопфатна економска и политичка соработка за возврат за ослободувањето на петте бугарски медицински сестри кои беа осудени во оваа земја за намерно заразување на стотици деца со вирусот ХИВ. Имено во Брисел вчера беше објавена спогодба која предвидува ЕУ во иднина што е можно повеќе да го отвори својот пазар за либиските производи . Либијците во иднина би требало и полесно да добиваат виза за влегување во земјите од ЕУ. Еден ден по ослободувањето на медицинските сестри денеска во посета на Триполи треба да пристигне францускиот претседател Никола Саркози.