Претседателот на Светска Банка предупредува од глобална рецесија | Економија | DW | 19.07.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Економија

Претседателот на Светска Банка предупредува од глобална рецесија

Претседателот на Светска банка Џим Јонг Ким порача дека кризата што сега се случува во Европа ги погодува како рибарите во Сенегал, така и програмерите во Индија.

Светска банка предупредува од далекусежни последици од европската должничка криза за останатите региони во светот. Дури и ако се успее да се совлада должничката криза, би можело да дојде до економски пад во повеќето региони на планетава до 1,5 проценти, изјави претседателот на Светска Банка Џим Јонг Ким во неговиот прв поголем говор по неговото назначување на функцијата на почетокот од месецов. Долготрајна голема криза во Европа би можела да го намали брутодомашниот производ во земјите во развој за четири или повеќе проценти и со тоа да биде предизвикана глобална рецесија. Таквите случувања би ги поткопале многу успеси во борбата против сиромаштијата, изјави Ким.

„Она што денес се случува во Европа ги погодува и рибарите во Сенегал и програмерите во Индија“, порача Џим Јонг Ким. Претседателот на Светска Банка апелираше до европските држави, повторно да ги стабилизираат нивните финансиски пазари.

Американецот со корејско потекло, лекарот Џим Јонг Ким беше избран за претседател на Светската банка на 16 април годинава

Педесет и две годишниот Ким стапи на должноста на 1 јули, добивајќи петгодишен мандат.

Тој на функцијата го замени Роберт Зелик, поранешен американски дипломат, кој во јуни ја напушти оваа позиција по завршувањето на неговиот петгодишен мандат.