Претседателот Иванов бара партиите да покажат одговорност кон граѓаните! | Северна Македонија | DW | 17.01.2016
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Северна Македонија

Претседателот Иванов бара партиите да покажат одговорност кон граѓаните!

Крајно време е доследно, без натамошно одолговлекување, партиите да го спроведат политичкиот договор од Пржино, порача во писмена изјава шефот на државата.

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, преку писмена изјава повторно ги повика лидерите на политичките партии „да покажат одговорност кон граѓаните на Република Македонија, кон нивните и интересите на државата и да стават крај на политичката криза која предолго ја оптоварува земјата".

„Политичкиот договор кој беше постигнат за таа цел има јасни рокови и обврски. Крајно време е доследно, без натамошно одолговлекување, да го спроведат политичкиот договор од Пржино. Претседателот Иванов оценува дека е недозволиво несериозното однесување и немањето чувство за одговорност и државност. Не може да се избегнуваат обврските од договорот, а со тоа да се доведe во прашање европската и евроатлантската перспектива на Република Македонија, како и просперитетот на граѓаните на Република Македонија" се вели во писмената изјава.

Во неа се нагласува дека Република Македонија, регионот и Европа се соочуваат со сериозни предизвици.

„Она што најмалку ни е потребно денес е продлабочување на политичката криза", порачува Претседателот и изразува благодарност за севкупниот ангажман на меѓународната заедница, особено на еврокомесарот Јоханес Хан со цел спроведување на политичкиот договор. Иванов ја поздрави и подготвеноста на ЕУ за обезбедување на целосна поддршка и гарантирање на слободни и фер избори.

„Граѓаните на Република Македонија им ја дале довербата на политичките партии, не за да бидат заложници на нивните интереси и заложници на политички блокади, туку затоа што очекуваат партиите свесно и совесно да работат во интерес на државата. Граѓаните на Република Македонија очекуваат резултати, одржливи решенија и крај на оваа политичка криза", се вели во писмената изјава на претседателот Ѓорге Иванов.