Престрелки на Западниот брег | Вести | DW | 25.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Престрелки на Западниот брег

*

Во престрелките на Западниот брег, израелската војска убила локален шеф на екстремистичкото палестинско движење Исламски џихад. Според палестински извори, во инцидентот се повредени уште неколку лица. Портпарол на израелската армија соопшти дека во акцијата во Џенин се убиени три вооружени лица. Во друг инцидент на границата со Газа се убиени уште двајца Палестинци. Тие сакале илегално да влезат во израелски град, соопшти армијата.