Престрелки во Могадишу | Вести | DW | 29.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Престрелки во Могадишу

Најмалку десет цивили загинаа, додека девет се ранети во оружените престрелки меѓу бунтовниците и етиопската армија во главниот сомалиски град Могадишу. Етиопија која што ја поддржува сомалиската влада пред три месеци ги протера исламистичките бунтовници. Тие го контролираат Могадишу и големи делови на Централна и Јужна Сомалија.