Премиерот во сенка на Велика Британија ги опбјави своите интереси | Вести | DW | 11.05.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Премиерот во сенка на Велика Британија ги опбјави своите интереси

По најавата за оставка на британскиот премиер Тони Блер, премиерот во сенка Гордон Браун ги објави неговите интереси за преземање на функциите претседател на Лабуристичката партија и премиер. Браун има намера од Обединетото кралство да создаде поправедна земја, рече раководителот на изборната канцеларија, поранешниот министер за надворешни работи Џек Строу. Тони Блер вчера објави дека ќе се повлече од функцијата на 27 јуни.