Преку 330 загинати во земјотресот во Перу | Вести | DW | 16.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Преку 330 загинати во земјотресот во Перу

*

Силен земјотрес го погоди крајбрежниот регион на Перу,според последните податоци загинале најмалку 337 луѓе,а околу 800 се повредени.

Најтешко се погодени областите во и околу градовите Ика, Чинка и Кањете каде што се урнати голем број згради,а телефонските и електричните инстатции се во прекин.

Земјотресот бил со интензитет од 7,5 степени по Рихтеровата скала .

.Епицентарот на земјотресот се наоѓал на 40 метри длабочина во близина на перуанското крајбрежје . Овој потрес е најсилен забележан во Перу во последните 30 години