Прекин на преговарачката рунда за севернокорејската атомска програма | Вести | DW | 22.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Прекин на преговарачката рунда за севернокорејската атомска програма

Новата преговарачка рунда околу програмата за атомско оружје на Северна Кореја што се одвиваше во Пекинг е прекината . Главниот севернокорејски преговарач го напуштил главниот град на Кина и се вратил во Пјонгјанг. На преговорите во Пекинг требаше да се разјаснат деталите од договорот за ставање крај на нуклеарната програма на Северна Кореја кој беше постигнат во февруари . Неофицијално во Пекинг се вели дека разговорите би требало да продолжат за неколку денови .