Предупредување од самитот на ОПЕК – нафтата до 200 долари! | Вести | DW | 18.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Предупредување од самитот на ОПЕК – нафтата до 200 долари!

*

Претседателот на Венецуела Хуго Чавез на самитот на организацијата на земјите производителки на нафта – ОПЕК, ги предупреди САД дека ако бидат нападнати неговата земја или Иран, цената на нафтата може да се покачи на 200 долари за барел. Домаќинот на самитот во Ријад, саудискиот крал Абдала опомена дека нафтата не смее да биде претворена во инструмент на конфликт. Тој најави и востановување еколошки фонд за финансирање на студии за промена на климата.