Предупредувачки штрајк на германската железница | Вести | DW | 02.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Предупредувачки штрајк на германската железница

*

Германските железници од ноќеска почна со серијата предупредувачки штрајкови. По шест часа застој, утринава во 8 часот завршија штрајкувачките акции кои почнаа во Дортмунд и Франкфурт на Мајна, а се проширија на повеќе региони. Најмногу беа погодени локалните возови, но имаше доцнење и изостанување на возовите и во меѓународниот железнички сообраќај. Синдикалните организации на железничарите бараат зголемување на платите за 7 проценти. Раководството на концернот за сега нуди само две покачувања на платите од по 2 процента.