Предсвадбени фото-сесии: тренд во Кина | Панорама | DW | 24.08.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Предсвадбени фото-сесии: тренд во Кина

Стопанската гранка која вклучува сѐ што е поврзано со организацијата на свадби во Кина доживува вистински процути. „Цутат“ и некои невообичаени трендови...

Совршени свадбени спомени освен што не им е денот на свадбата. Најновиот тренд во Кина? Софистицирани „предсвадбени“  фото-сесии во специјални студија, кои нудат секакви видови на поставки и костуми: „Околу 50 двојки доаѓаат во нашето студио секој ден. Обично трае по 12 часа на ден“, вели Зао Рончан, менаџер на  едно такво фото-студио.

Гледај видео 01:03

Свадбена фото-сесија пред свадба

За да се добие совршена фотографија потребно е време, објаснува фотографот Зао Тјанју : „Фотосесијата започна од 8 часот утрово. Паузата за ручек е многу кратка. Имавме само 15 минути за ручек, а потоа продолживме“. Но идната невеста Ву тоа не е проблем: „Малку е напорно, но јас сум многу среќна. Задоволна сум од ова место. Ми се допаѓаат сите стилови што ги дизајнираа за мене“.

Предсвадбените фотографии не се ефтини - но, не се ни свадбите, каде што овие фотографии ќе бидат со гордост покажувани.

Просечно свадбите чинат меѓу 6000 и 25 илјади евра. Свадбената бранша во Кина доживува бум. Се очекува нејзиниот мпромет годинава да изнесува околу 290 милијарди евра.

DW.COM

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама