Предлогот на Ахтисари денеска во СБ | Вести | DW | 26.03.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Предлогот на Ахтисари денеска во СБ

Предлог решението за идниот статус на Косово од специјалниот пратеник на ОН, Марти Ахтисари, денеска ќе биде објавен и ќе им биде предаден на членките на СБ. Портпаролот на Ахтосари, Реми Дурло појасни дека не се предвидени никакви консултации ниту состаноци на кои би се разгледувал предлогот. Тој рече дека се уште не е потврден датумот на одржување на седницата на која ќе се разгледува предлогот на Ахтисари. 3 април останува како можен датум, но седницата треба да ја закаже Велика Британија која во април претседава со СБ.