Предизборен молк на Косово | Вести | DW | 16.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Предизборен молк на Косово

*

На Косово денеска е предизборен молк воочи утрешното гласање за нов состав на парламентот и локалните власти. Право на глас имаат 1,5 милиони жители на покраината. Според анкетите главната битка ќе ја водат опозиционата ДПК на Хашим Тачи и владејаката Демократски сојуз на Косово. Од 25 партии кои учествуваат на изборите 14 се на малцинствата. Парламентарниот одбор за Коасово и Метохија во Белград, ги повика србите во покраината да го бојкотираат изборниот процес. Лидерот на партијата ОРА и член на преговарачкиот тим за статусот на покраината, Ветон Сурои изјави дека до католичкиот Божик, Косово ќе прогласи независнсот која ќе ја признае ЕУ.