Преговори под притисок | Свет | DW | 14.09.2010
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Свет

Преговори под притисок

Во египетското одморалиште Шарм ел Шеик денеска продолжуваат директните блискоисточни мировни прегoвори. Дали на преговорите, само неколку дена по нивниот почеток во Вашингтон, им се заканува неуспех?

default

Махмуд Абас и Бенјамин Нетанјаху

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху се држи до тоа - делумното запирање на изградбата на доселенички населби на Западниот брег да заврши на крајот на септември. Тој има намера да даде дозвола за градење без ограничувања, барем во големите населби. Тоа американските посредници во мировните преговори еднаш веќе го толерираа - за време на т.н. Анаполис-мировен процес во 2007 и 2008 година. Но, Палестинците не сакаат повторно да се впуштат во мачни преговори што се одолговлекуваат, а истовремено да гледаат како растат израелски населби на нивна територија.

BdT Baustelle Siedlungen in der West Bank

Изградбата на населбите - пречка во преговорите

Доколку Нетанјаху не донесе одлука градењето на населбите и натаму да мирува, Палестинците имаат намера да ја напуштат салата за преговори во Шарм ел Шеик. Министрите од Работничката партија во кабинетот на Нетанјаху сакаат тоа да го спречат. Министерот за социјала Јицак Херцог за армиското радио изјави: „Мора да ги одржиме преговорите во живот. Запирањето на изградбата на населби мора да биде продолжено за два-три месеца. Притоа, однапред мора да се каже дека на крајот од овој рок ќе биде дозволена градба во местата чиј статус е разјаснет.“

Каков компромис е можен?

Предлогот на Херцог би можел да биде решение, но најновите изјави на Нетанјаху не укажуваат дека ваков компромис е можен. Премиерот се чувствува обврзан кон доселеничкото лоби и кон неговата, главно десничарска, влада, и тоа повеќе отколку што чувствува обврска кон Палестинците. Ним, пак, им повторува: „Ние велиме дека две држави за два народа е решение, имено две национални држави - една еврејска национална држава и една палестинска национална држава.“

Но, и по ова прашање нема единствен став. Палестинците не се подготвени да го признаат Израел како еврејска држава, веќе и само поради тоа што една петтина од населението на Израел се Арапи.

Автор: Себастијан Енгелбрехт/ Елизабета Милошевска Фиданоска

Редактор: Александра Трајковска

DW.COM

Реклама