Преговорите за Косово без резултат | Вести | DW | 29.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Преговорите за Косово без резултат

*

Во Белград и во Приштина владее воздржано задоволство по првата рунда од повторните директни преговори околу статусот на Косово.

На средбата во Њујорк синоќа е договорено тие да продолжат на 14. октомври во Брисел.На неа немаше приближување на дијаметрално спротиставени позиции. Приштина и понатаму инсистира на независност, а Белград нуди автономија. Тројката на Контакт групата која посредува, побара од двете страни да бидат одговорни и да постигнат компромис.