Преговорите за Косово без резултат | Вести | DW | 29.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Преговорите за Косово без резултат

*

Претставниците на српската влада и на косовските Албанци синоќа водеа директни разговори во Њујорк околу идниот статус на Косово.Нема приближување на нивните дијаметрално спротиставени позиции-Приштина инсистира на независност,Белград нуди автономија.Т.н. Тројка на Контакт групата која посредува,а која ја сочинуваат САД,Русија и ЕУ, побара од двете страни да бидат одговорни и да постигнат компромис.Следната рунда преговори е закажана за 14 октомври во Брисел.