Преговорите за името продолжуваат на 1 ноември | Вести | DW | 23.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Преговорите за името продолжуваат на 1 ноември

*

На први ноември ќе почне новата рунда преговори околу спорот со името меѓу Македонија и Грција изјави посредникот на ОН, Метју Нимиц. Во неговото соопштение стои дека се надева оти на состанокот кој ќе се одржи во Њујорк може да дојде до одредено поместување во преговорите. „ Се надевам дека преку продолжение на преговорите ќе поставиме темел за поинтензивен дијалог во кој ќе се најде решение за името и за другите прашања кои ќе бидат прифатливи за двете страни“.