Прв светски рекорд на ОИ во Лондон | Теми | DW | 27.07.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Прв светски рекорд на ОИ во Лондон

Иако се‘ уште официјално неотворени, на Игрите во Лондон веќе падна првиот светски рекорд и тоа во стрелаштво.

Олимписките игри во Лондон, кои свечено ќе бидат отворени вечерва (27.07), на спортските борилишта започнаа на извонреден начин – со нов светски рекорд во стрелаштво.

Репрезентативецот на Јужна Кореја Донг-хјун Им, во квалификациите забележа 699 поени, со што за три поени го надмина стариот рекорд.

Јужнокореецот е речиси слеп на левото око, а малку му е оштетен видот и на десното око.

Хјун веќе има освојувано златни медали на ОИ во Атина и Пекинг, претходниот рекорд тој го постави во мај годинава, во Токио. Тој заедно со колегите Буб-мин Ким и Џин-хјек Охо го собори тимскиот рекорд – погодувајќи 2087 кругови.