Први медали на светското првенство во сноуборд | Теми | DW | 15.01.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Први медали на светското првенство во сноуборд

Германските натпреварувачи ги завршија натпреварите уште во осминафиналето

default

Најдобрите натпреварувачи во сноуборд крос во моментов доаѓаат од САД и Франција. Во финалето во машка конкуренција се сретнаа олимпискиот победник Сет Вескот од САД и Савиер Делру од Франција . Делру долго време доминираше во оваа дисциплина , но пред една година на Олимпијадата во Торино беше повреден и не успеа да освои медал . Во Ароса тој повторно брзо се искажи на врвот и убедливо победи:

„Оваа победа е мал реванш . Морав себеси да си докажем нешто и на другите да им покажам дека сеуште сум тука„

Во женска конкуренција големата фаворитка ја оправда улогата . Линдзи Јакобелис од САД успешно ја одбрани нејзината титула Светски Шампион . Втора беше Швајцарката Сандра Фрај пред Норвежанката Хелене Олафсон која ја освои бронзата.