Прва средба Ливни Фајед | Вести | DW | 09.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Прва средба Ливни Фајед

*

Министерката за надворешни работи на Израел, Ципи Ливни, синоќа за првпат се сретна со новоизбраниот палестински премиер Салам Фајед. Како што е соопштено од нејзиниот кабинет, разговарале за ситуацијата на палестинските територии. Израелската влада претходно одлучи да ослободи 250 затвореници, припадници на движњето Фатах блиско до претседателот Махмуд Абас, во знак на поддршка во борбата против исламистите од Хамас кои го контролираат појасот Газа.