Прва акција на “торнадата” во Авганистан | Вести | DW | 15.04.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Прва акција на “торнадата” во Авганистан

Два германски борбени авиона од типот “торнадо” денеска го извршија првиот извидувачки лет над Авганистан. Акцијата помина без проблеми. Во базата во Мазар и Шариф на северот на земјата се стационирани шест “торнада” опремени со специјални камери. Тие треба да им дадат подршка на трупите на НАТО во борбата против талибанските бунтовници, кои оперираат пред се’ на југот на Авганистан.