Празни авиони, празни ресторани | Теми | DW | 11.03.2020
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

Празни авиони, празни ресторани

Бројни авиокомпании ги откажаа своите летови за Италија, поради кризата со коронавирусот. Но, и без тоа, многу луѓе поради страв од вирусот решаваат да не патуваат или воопшто да не букираат патувања. Штетите за секторот ќе бидат огромни- на преку 60 милијарди евра се проценуваат загубите за 2020 година.

Гледај видео 01:23

Во Италија силно се погодени малопродажбата и гастрономијата, како и транспортниот и туристичкиот сектор. Италијанската трговска комора очекува загуби од 37 милијарди евра ако кризата потрае до јуни.

И за Германија се очекува рецесија. А подобро не е ни ширум светот.

Експертите на Обединетите Нации имено сметаат на забавување на растот на светската економија во оваа 2020 година до под 2 проценти, и сето тоа да предизвика загуби поголеми од 1 билион евра. 


 

Прочитај го и ова