„Празните столчиња“ наскоро повторно полни | Теми | DW | 06.05.2020
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Теми

„Празните столчиња“ наскоро повторно полни

Германските угостители во неколку наврати протестираа со акцијата „празни столчиња“, во 80 градови ширум земјата, за да го свртат вниманието на големите проблеми со кои се соочуваат во корона-кризата.

Гледај видео 00:52

Изгледа дека протестот успеа, со оглед на најавите дека денеска, порано од планираното, на средбата меѓу канцеларката Ангела Меркел и премиерите на 16-те германски покраини ќе биде одлучено за постепено отворање на угостителските објекти во периодот меѓу 9 и 22 мај. Рестораните, кафулињата, пивските градини и другите угостителски објекти во Германија се затворени повеќе недели. Дозволено беше само нарачување на храна за земање или доставување. 

Прочитај го и ова