По скоро 20 години штрајк во Холивуд | Вести | DW | 06.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

По скоро 20 години штрајк во Холивуд

*

По речиси 20 години, аврторите во Холивуд одржаа штрајк, кој според синдикатот успешно протекол. Во Лос Анџелес според проценките демонстрираа една четвртина од 12.000 членови на големите филмски студија, за повисоки примања. Протести имаше и во Њујорк. Авторите бараат од филмските и телевизиските продуценти повеќе пари за нивната работа на интернет и ДВД.