По оставката на Минтеферинг, реакции на опозицијата | Вести | DW | 14.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

По оставката на Минтеферинг, реакции на опозицијата

*

По оставката на вице канцеларот и министер за труд и социјала Франц Минтеферинг, опозицијата смета дека социјалдемократите потпаѓаат во дефанзива во рамките на големата коалиција. Либералот Херман Ото Солмс, подпретесдател на Бундестагот, смета дека со одлуката, шефот на социјалдемократите Курт Бек да не влезе во владата покажува дека веќе се подготвува изборната кампања за 2009 година. Вицеканцеларот Минтеферинг вчера ненадејно најави дека од приватни причини се повлекува од функциите министер и заменик канцелар.