Почнува тридневниот форум на Блед | Вести | DW | 26.08.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Почнува тридневниот форум на Блед

*

ЕУ и Косово ќе бидат главни теми на тридневниот форум кој денеска попладне започнува на Блед во Словенија. На средбата под мотото “Европа 2020 – здружена и обединета” учествуваат над 400 преставници на влади, министри за надворешни, ЕУ и луѓе од приватниот сектор и невладините организации. Се очекува да доминира дебатат за иднината на Косово и судбината на претстојните преговори со Белград и Приштина. На останатите панел дискусии ќе се зборува за европски интеграции, климатски промени, ситуацијата во Средна Азија и Турција. Организатор на средбата е словенското Министерство за надворешни и Центарот за европска перспектива.