Почнува процесот против Шешељ во Хаг | Вести | DW | 07.11.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Почнува процесот против Шешељ во Хаг

*

Хашкиот трибунал денеска по вторпат ќе го почне судскиот процес против лидерот на српските радикали Воислав Шешељ, обвинет за злосторства против човештвото во Хрватска. Судењето на Шешељ почна пред речиси една година, но беше прекинато поради штрајк со глад на Шешељ. Тој протестираше затоа што не му беш дозволено сам да се брани и за тоа да добие паричен надомест од трибуналот.