Почна средбата Меркел - Заев | Македонија | DW | 17.05.2018
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Македонија

Почна средбата Меркел - Заев

Во Софија само што почна средбата на германската канцеларка Ангела Меркел и македонскиот премиер Зоран Заев, потврдија од кабинетот на германската канцеларка за ДВ.

Се очекува билатералната средба да трае меѓу 20 и 30 минути. Темите на разговор не се соопштуваат, но се очекува да се разговара за спорот за името со Грција. Претходно, германската канцеларка имаше разговор и со грчкиот премиер Алексис Ципрас. Таа средба се одржа веднаш по средбата меѓу македонскиот и грчкиот премиер.

Германската канцеларка пред неколку дена изјави дека мора да му се посвети внимание на Западниот Балкан:

„Потрошив многу време на тоа оваа недела - да го обезбедам мирот таму. Тој е многу кршлив. Без оглед дали гледате кон Косово, Србија, Босна и Херцеговина, дали гледате на спорот за името во Македонија, гранични конфликти тука и таму, дури и Словенија и Хрватска сѐ уште разговараат за своите граници. Мораме да го решиме сето тоа, за да не постои секогаш некоја тензија, која може во секој момент да пламне", рече Меркел.

Гледај видео 01:03
Now live
01:03 минути

Заев и Ципрас во Софија

DW.COM

Аудио и видео прилози на оваа тема

Поврзана содржина