Почина Џин Вајлдер | Панорама | DW | 30.08.2016
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Панорама

Почина Џин Вајлдер

Познатиот американски комичар почина вчера во 83-та година од животот по подолго боледување. Се прослави со улоги во филмовите како „Младиот Франкенштајн“, „Жена во црвено“, „Продуцент“ и други.

Иако се прослави со улоги во комедии, Џин Вајлдер инсистираше дека тој не е комичар. Роден е во Милвоки на 11 јуни 1933 како Џером Силберман. Неговиот татко беше руски емигрант, а мајка му имаше полско потекло. Кога имал 6 години, неговата мајка преживеала срцев удар по кој останала делумно парализирана. Наскоро започнал да импровизира комични скечеви за да ја развесели.

Во последните три години, Вајлдер боледувал од Алцхајмерова болест.

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама