Почина таткото на Рајанер | Вести | DW | 04.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Почина таткото на Рајанер

*

Основачот на ирската компанија за евтини летови, Рајанер, Тони Рајан почина на возраст од 71 година по долга болест. Рајан ја основаше компанијата во 1985 година. Тогаш Рајанер имаше еден авион со 15 седишта. Денеска, компанијата е најголема од ваков вид во Европа, и годишно пренесува околу 50 милиони патници.