Почина поп-ѕвездата Џорџ Мајкл | Панорама | DW | 26.12.2016
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Панорама

Почина поп-ѕвездата Џорџ Мајкл

По Дејвид Боуви, Леонард Коен, Принс... љубителите на музиката во 2016 година се збогуваат од уште една музичка ѕвезда.

Британскиот музичар Џорџ Мајкл почина на Божик на 53-годишна возраст. Неговата кариера е пример за успех најнапред како вокалист во бендот Вем! а потоа и како соло уметник. Џорџ Мајкл покрај 100 околу 100 милиони продадени албуми е добитник и на две награди Греми, односно најпрестижната награда во музичката индустрија. 

Гледај видео 02:55

Смртта на поп-ѕвездата

Аудио и видео прилози на оваа тема

Реклама