1. Прескокни до содржината
  2. Прескокни до главната навигација
  3. Кон други страници на DW
George Michael 1985
Фотографија: picture-alliance/Captital Pictures/P. Loftus
Музика

Почина поп-ѕвездата Џорџ Мајкл

26 декември 2016

По Дејвид Боуви, Леонард Коен, Принс... љубителите на музиката во 2016 година се збогуваат од уште една музичка ѕвезда.

https://p.dw.com/p/2UsbD

Британскиот музичар Џорџ Мајкл почина на Божик на 53-годишна возраст. Неговата кариера е пример за успех најнапред како вокалист во бендот Вем! а потоа и како соло уметник. Џорџ Мајкл покрај 100 околу 100 милиони продадени албуми е добитник и на две награди Греми, односно најпрестижната награда во музичката индустрија. 

Смртта на поп-ѕвездата

Прескокни го блокот Поврзани теми

Поврзани теми

Прескокни го блокот Тема на денот

Тема на денот

Бугарија протест ВМРО вето Македонија

Зошто во Бугарија пак ечи „Македонијаааа!“

Mazedonien Ljupco Popovski
Љупчо Поповски
Прескокни го блокот Повеќе теми
Врати се на почетната страница