Почина пантомимичарот Марсо | Вести | DW | 23.09.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Почина пантомимичарот Марсо

*

Почина светскиот познат пантомимичар, Французинот Марсел Марсо. 83 годишниот пантомимичар се прослави во 1947 година со ликот на господин Бип, познатиот кловн со тажно лице во пругаста маичка и накривена свилена капа. Во 1978 година ја основаше Академијата за пантомима во Париз.