Почина нобеловецот Кронберг | Вести | DW | 27.10.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Почина нобеловецот Кронберг

*

На 89 годишна возраст денеска почина нобеловецот Артур Кронберг. Тој ја освои Нобеловата награда за медицина во 1959 година. Биохемичарот кој работеше на универзитет Стенфорд во Калифорнија заедно со уште еден научник тогаш откри хемиски механизам кој покажува како ДНК се создава во клетките. Неговите истражувања се основа за многу лекови кои се користат за лечење на ракот и вирусни инфекции.