Почина косовскиот претседател | Теми на денот | DW | 21.01.2006
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Теми на денот

Почина косовскиот претседател

Косовскиот претседател Ибрахим Ругова почина

Ибрахим Ругова

Ибрахим Ругова

Претседателот на Косово Ибрахим Ругова почина на возраст од 61 година. Ругова боледуваше од рак на белите дробови кој му беше дијагностициран минатиот септември. Ибрахим Ругова за многумана косовски Албанци важеше како симбол за стремежите во покраината за независност од Србија.

Реклама