Почина кинескиот вицепремиер | Вести | DW | 02.06.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Вести

Почина кинескиот вицепремиер

Заменикот премиер на Кина,Хуанг Џу почина на возраст од 68 години ,соопшти кинеската новинска агенција Ксинхуа од Пекинг.Хуанг важеше за близок соработник на поранешниот државен и партиски шеф Џианг Цемин и во партиската хиерархија се наоѓаше на шесто место.