Почина Карл Лагерфелд | Панорама | DW | 19.02.2019
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages
Реклама

Панорама

Почина Карл Лагерфелд

Модниот дизајнер Карл Лагерфелд почина во 85. година. Најпознат како креативен директор на Шанел, Лагерфелд и самиот стана бренд благодарение на неговата мачка Шопет, често непромислените забелешки и оригиналниот изглед.

Карл Лагерфелд- човекот кој го направи Париз престолнина на светската мода почина денеска во 85. година од животот. Дизајнерот кој во една прилика изјави дека „мразам интелектуални разговори со интелектуалци затоа што ми е гајле само за моето мислење“, ќе остане запаметен како контроверзен и неверојатно успешен во својата бранша. Повеќе за неговиот живот и творештво, дознајте во галеријата со фотографии: 

DW.COM

Реклама