Почина италијанскиот режисер Антониони | Вести | DW | 31.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Почина италијанскиот режисер Антониони

*

Еден од најзначајните италијански режисери на сите времиња Микеланџело Антониони , почина денеска на 94 годишна возраст во неговата куќа во Рим . Светска слава тој постигна со филмовите Блоу ап и Забриски поинт . Антониони кому во 1995-та година му беше доделен оскарот за животно дело, важеше за голем филмски уметник, пред се поради неговите нео-реалистични естетски филмови.