Почина Ингмар Бергман | Вести | DW | 30.07.2007
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Вести

Почина Ингмар Бергман

*

Легендарниот шведски филмски режисер Ингмар Бергман почина денеска на 89 годишна возраст. Во својата долгогодишна кариера тој снимил повеќе од 40 филма . Со делата Насмевки во летната вечер , Диви јагоди и Тишина тој остави белег на филмската сцена во 50-те години од минатиот век. Во текот на кариерата повеќепати беше номиниран за наградата Оскар. Во 1997-ма година на Филмскиот фестивал во Кан му беше доделена награда за животно дело .