Почина американскиот актер и оскаровец Ернест Боргнин | Панорама | DW | 09.07.2012
  1. Inhalt
  2. Navigation
  3. Weitere Inhalte
  4. Metanavigation
  5. Suche
  6. Choose from 30 Languages

Панорама

Почина американскиот актер и оскаровец Ернест Боргнин

Ернест Боргнин, познат американски актер и оскаровец, почина на 95-годишна возраст. Боргнин Оскарот го освои за улогата во филмот „Марти“.

Неговиот претставник за јавност, Хери Флин, изјави дека актерот починал во болницата „Седар-Синаи Медикал центер“, а со него било неговото семејство.

„Боргнин почина во болница во Лос Анџелес, каде во вторникот замина на
лекарска контрола“, изјави Флин.
На американската публика најпознат и‘ е по улогата на тв серијата „МекХејлс нејви“ (McHale's Navy) и „Ервулф“ (Airwolf), а познат и по улогата во серијата „ЕР“ (за улогата на Пол Менинг номиниран е за наградата Еми), како и по улогите во филмовите „Дванесетмината жигосани“ („The Dirty Dozen“), „Бегство од Њујорк“ („Escape From New York“) и Гатака ( „Gattaca“), а во прв ред по улогата во филмот „Марти )„Marty“ за кој во 1955 година доби и Оскар за најдобар актер.

Bildgalerie 60 Jahre Cannes Ernest Borgnine Nr. 1

Боргнин е добитник и на Златниот глобус и наградата БАФТА, а познат е по
многубројните и значајни улоги.
За неговиот придонес во филмот е поставена и негова ѕвезда на холивудскиот
Булевар на славните, а во 1996 година е примен во Куќата на славните вестерн
актери.

Негов последен поголем филмски проект беше „Ред“ во кој се појави заедно со Брус Вилис, Морган Фриман, Џон Малкович и Хелен Мирен.

Реклама